نارنجی کادمیوم یک رنگ روشن، گرم و مات از خانواده رنگدانه های کادمیوم است. نام آن از کادموس، بنیانگذار تبس در اساطیر یونانی گرفته شده است، که به خاطر آوردن الفبای فنیقی ها به یونان باستان شناخته می شود. کادمیوم یک عنصر کمیاب است که می تواند به طور طبیعی در مواد معدنی مانند سنگ معدن روی وجود داشته باشد.

خاستگاه نارنجی

نارنجی به خودی خود یک رنگ پیچیده است. در دنیای طبیعی نام خود را با مرکباتی که در اواخر قرن پانزدهم و اوایل قرن شانزدهم از آسیا به اروپا آورده شد، مشترک است، که در سانسکریت به عنوان نارانگا شناخته می شود – که در اسپانیایی به نارانجا و در پرتغالی به لارانجا تبدیل شد. در زبان انگلیسی، از فرانسوی قدیم و نارنجی آنگلوساکسون، تا زمان ورود این میوه فقط به عنوان “زرد قرمز” شناخته می شد.

اختراع کادمیوم

پالت این هنرمند یکی از ذینفعان بسیاری از اکتشافات و اختراعات انقلاب صنعتی در شیمی و متالورژی است. در نتیجه، نارنجی کادمیوم نسبتاً اخیراً در قرن نوزدهم کشف شد. با مشاهده ترکیبات روی، کادمیوم توسط شیمیدان آلمانی فردریش استرومایر کشف شد که در هنگام ذوب با این عنصر در ناخالصی های تشکیل شده در سنگ معدن روی مواجه شد. او این کشف آزمایشگاهی را از نام لاتین این عنصر، کادمیا، نامگذاری کرد.

در سال 1817، استرومیر دریافت که وقتی کادمیوم با گوگرد ترکیب می‌شود، توانست ترکیب زرد روشنی را تولید کند که به زرد کادمیوم معروف شد و با تغییر شرایط ترکیب عناصر می‌توان نسخه نارنجی سولفید کادمیوم را نیز تولید کرد. یک رنگدانه معدنی مصنوعی جدید که به نارنجی کادمیوم معروف شد.

پرتقال کادمیوم در فرهنگ عامه

برخلاف زرد کادمیوم، نارنجی کادمیوم در نقاشی های بسیار کمی یافت شده است، اگرچه در نقاشی های رنگ روغن، اکریلیک و آبرنگ استفاده شده است. در نقاشی کلود مونه Impression Sunrise (1872)، یک خورشید نارنجی رنگ کادمیوم از آب بیرون می‌آید که اثر را نشانه‌گذاری می‌کند، و این تابلوی محوری است که نام جنبش امپرسیونیسم را به آن داده است. در آثار هنری معاصر، ارجاعات صنعتی به نارنجی هرگز دور از دسترس نیست. دونالد جاد به طور ضمنی از نارنجی کادمیوم برای اشاره به تولید ماشین مانند در مجسمه های مینیمالیستی خود استفاده می کند.


Paris_2014_-_Visita_a_exposicao_de_obras_impressionistas_6-1-1-960x640-1-400x267

Ministério da Cultura, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons.

اما در مد است که پرتقال کادمیوم شکوفا می شود. لئون باکست طراح لباس روسی در سال 1917 لباس هایی را برای باله بوتیک فانتاسک طراحی کرد و از نارنجی کادمیوم در طرح های لباس با استفاده از مقادیر کمی سلنیوم و افزودن آن به سولفید کادمیوم استفاده کرد. این رنگ همچنان یک انتخاب محبوب در دنیای مد بوده است – اخیراً، نارنجی کادمیوم یکی از رنگ‌های پاییزی سال پنتون بود و اغلب در پاییز هر سال روی کمد لباس‌ها در کت واک دیده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید