سبز زمردی که با نام‌های Schweinfurt Green، Paris Green و Veronese Green نیز شناخته می‌شود، یک رنگ سبز آبی روشن است که از این سنگ قیمتی گرانبها نامگذاری شده است. رنگ متمایز زمرد به طور گسترده ای مورد احترام است و به همین دلیل یک انتخاب محبوب برای نقاشی های رنگ روغن و آبرنگ است. با این حال، این رنگدانه زمانی شهرت بحث برانگیزی داشت که در نهایت به دلیل یک عنصر کلیدی: آرسنیک، کشنده اعلام شد.

 

گوهر سبز

نام زمرد از یونان باستان به معنای "جواهر سبز" گرفته شده است. سنگ زمرد بخشی از خانواده بریل به همراه آکوامارین و مورگانیت است. زمرد رنگ مشخص خود را از مقادیر کمی کروم و وانادیوم می گیرد و شفافیت سنگ تقریباً به اندازه رنگ آن مهم است. اگرچه رنگ زمردها از سبز-زرد غالب سبز تا سبز-آبی متغیر است، فقط آنهایی هستند که رنگ تیره تر دارند زمرد در نظر گرفته می شوند – در غیر این صورت نام آنها بریل سبز است.

 

پیگمنت سمی

سبز زمرد به عنوان یک رنگدانه ابتدا توسط شیمیدانان Russ و Sattler در شهر باواریایی Schweinfurt آلمان در سال 1814 تولید شد. از مخلوط کردن و حرارت دادن سرکه مس با سرکه و آرسنیک سفید و سپس آسیاب کردن رسوب در روغن بذر کتان ساخته شد. رنگدانه جدید که در ابتدا به عنوان یک نسخه قوی تر و سریعتر از Scheele’s Green طراحی شده بود، بر خلاف هر سبز مس دیگری درخشندگی داشت. با این حال، هنگامی که با رنگ های حاوی گوگرد مانند زرد کادمیوم، ورمیلیون و اولترامارین مخلوط می شود، تمایل مشابهی به سیاه شدن داشت. بدتر از آن این بود که زمرد سبز به دلیل داشتن آرسنیک بسیار سمی بود. هنگامی که مواد تشکیل دهنده رنگدانه در گزارشی در سال 1822 فاش شد، سمیت آن آشکار شد، اما استفاده گسترده از آن در رنگ ها و رنگ ها ادامه یافت. این احتمالاً به دلیل عوامل متعددی بود: تولید سبز زمردی ارزان و بسیار شیک بود و رنگ سبز برای درست کردن آن دشوار بود. اگرچه تصور کردن آن دشوار است، اما آرسنیک در عصر ویکتوریا به عنوان یک محصول جادویی در نظر گرفته می شد که در بسیاری از چیزها به ویژه رنگ سبز یافت می شد و علیرغم ویژگی های سمی آن به طور انبوه تولید و مورد تحسین جامعه قرار گرفت. این به طور گسترده نه تنها در استودیو هنرمند، بلکه در خانه - از پارچه های رنگ گرفته تا کاغذ دیواری های طرح دار استفاده می شد. هنگامی که خیس می شود، سطوح زمرد سبز بخارات سمی می دهد و بنابراین لباس ها یا اتاق های مرطوب می توانند به تله مرگ تبدیل شوند: بسیاری از مورخان معتقدند که مرگ ناپلئون با محتوای سمی کاغذ دیواری حمام او تسریع شده است.

سبز زمردی امروز


رنگدانه سبز زمرد اصلی در اوایل دهه 1900 ممنوع شد. با وجود این، این رنگدانه محبوب بسیاری از هنرمندان باقی ماند، از JMW Turner گرفته تا Renoir، گوگن تا سزان و ون گوگ. زمرد سبز در پالت‌های رنگ روغن روی بوم نقش محوری داشت، مانند آرلزین (میسترال) اثر پل گوگن در سال 1888 و زنی که گهواره را تکان می‌دهد (1851-1930) اثر ون گوگ.

پل گوگن، مالکیت عمومی، از طریق Wikimedia Commons [تصویر سمت چپ]

ونسان ون گوگ، CC0، از طریق Wikimedia Commons [تصویر سمت راست]

دیدگاهتان را بنویسید